U Kulturno informativnom centru u Zagrebu predstavljena je 29. studenoga 2016. knjiga u izdanju Naklade Jesenski i Turk Ja nisam gej mama, ja sam mama: Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj autorica dr. sc. Antonije Maričić (Hrvatski studiji), dr. sc. Marine Štambuk (Hrvatski studiji), dr. sc. Maje Tadić Vujčić (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar) i Sandre Tolić (Dječji dom Zagreb). – O knjizi
Predstavljanje knjige JA NISAM GEJ MAMA, JA SAM MAMA: RODITELJSTVO LGB OSOBA U HRVATSKOJ; Zagreb, 29. studenoga 2016.
Knjiga je nastala kao ishod prvog istraživanja obiteljskog života LGB osoba u Hrvatskoj. U hrvatskom su društvu posljednjih nekoliko godina sve češće rasprave vezane uz prava LGB osoba, osobito uz njihov obiteljski život. U tim raspravama sudionici često iznose neosnovane pretpostavke ili osobne vrijednosti i stavove, a znanstveno utemeljene činjenice uočljivo nedostaju. Glavni cilj istraživanja predstavljenog u knjizi bio je dobiti bolji uvid i opisati život LGB obitelji u Hrvatskoj iz perspektive roditelja, budućih roditelja, partnera/ica i djece. Nadalje, cilj je bio dobiti uvid u okolnosti i kvalitetu njihovih života, posebice u kontekstu kvalitete roditeljstva, obiteljskih odnosa i psihosocijalne prilagodbe djece.
Rezultati istraživanja su pokazali da u Hrvatskoj postoje različite obitelji s LGB roditeljima i da oni spremno ulažu vrijeme i resurse u ostvarenje svoje roditeljske uloge unatoč nizu izazova koje to nosi. Također, rezultati upotpunjuju već poznat zaključak da je za dobrobit djece i roditelja ključna kvaliteta obiteljskih odnosa, a ne obiteljska struktura ili seksualna orijentacija roditelja/skrbnika. Iz opisa svakodnevnog života, odnosa, problema i izazova, iskustva sudionika i sudionica istraživanja mogu se poistovjetiti s iskustvima drugih obitelji. Dugim riječima, obitelji koje su sudjelovale u istraživanju nisu drukčije od ostalih obitelji po svojoj dinamici, već ih njihova okolina čini drukčijima. Naposljetku, njihova iskustva govore kako su te obitelji često “nevidljive” – nisu prepoznate u pravilnicima, zakonima i javnim politikama hrvatskoga društva, a često ni u nevladinim organizacijama koje se bave djecom i obiteljima.
Autorice se nadaju da će rezultati istraživanja pridonijeti vidljivosti različitih vrsta obitelji i senzibiliziranju hrvatske javnosti i stručnjaka/stručnjakinja koji rade s djecom i obiteljima.
JA NISAM GEJ MAMA, JA SAM MAMA – Roditeljstvo LGB osoba u Hrvatskoj Maja Tadić Vujčić, Antonija Maričić, Marina Štambuk, Sandra Tolić Bblioteka: Spol Rod Seksualnost JESENSKI I TURK, Zagreb, 2016. – Str. 207. ISBN:978-953-222-753-6 |
U ovoj knjizi opisano je prvo istraživanje roditeljstva LGB osoba u Hrvatskoj. Intervjuiranjem LGB osoba koje su roditelji, kao i njihove djece i partnera-partnerica, prvi put je ostvaren znanstveni uvid u karakteristike, iskustva, doživljaje i dobrobit istospolnih obiteljskih zajednica u suvremenom hrvatskom društvu. Dodatno, prikazani su podaci o potrebama i izazovima s kojima se suočavaju LGB osobe koje žele postati roditelji i-ili su u postupku planiranja roditeljstva.
Istraživanje pokazuje da u Hrvatskoj postoje raznovrsne obitelji s LGB roditeljima, kao i LGB osobe koje, unatoč nizu izazova koje to za njih podrazumijeva, namjeravaju postati roditelji. Prikupljena iskustva upućuju na to da je za djecu i njihove roditelje, te buduće roditelje unutar LGB zajednice, raznovrsnost obiteljskih zajednica i odnosa.
Predstavljeno istraživanje mnogostruko pridonosi znanstvenim spoznajama o izazovima s kojima se suočavaju LGB roditelji, kao i znanstvenim spoznajama u području psihologije manjinskih grupa i psihologije roditeljstva, te u području istraživanja društvene stigmatizacije. Kao takva, knjiga bi mogla biti odlična literatura za studente psihologije, sociologije i srodnih društvenih znanosti, ali i nezaobilazno štivo za sve stručnjake zainteresirane za empirijsko proučavanje te važne društvene problematike i kreiranje socijalnih politika u Hrvatskoj.
– Željka Kamenov (iz recenzije)