Suradnici projekta MotiKA – Motivacije i prepreke za kolektivne akcije (HRZZ) sudjelovali su na 27. Bujasovim danima psihologije, gdje su u sklopu simpozija Što nas motivira, a što priječi u kolektivnom djelovanju – kvalitativni nalazi predstavili rezultate kvalitativne analize temeljene na intervjuima s 60 građana različitog stupnja kolektivne angažiranosti
Simpozij je okupio četiri usmena izlaganja, posvećena temeljnim sociopsihološkim motivatorima i preprekama kolektivnog djelovanja u hrvatskom kontekstu. U fokusu izlaganja bili su doživljaj društvene nepravde, percipirana efikasnost, uloga političke ideologije te osobne i percipirane prepreke djelovanju.
U prvom izlaganju dr. sc. Ines Sučić prikazala je kako građani konceptualiziraju društvenu pravednost i nepravdu te koje društvene skupine i situacije percipiraju kao nepravedne, istražujući pri tome ulogu nepravde kao motivatora za kolektivno djelovanje.
Dr. sc. Renata Franc predstavila je različita shvaćanja efikasnosti – od političke do simbolične i dugoročne – te pokazala kako se percipirana efikasnost može javiti i kao snažan motivator i kao prepreka kolektivnom angažmanu.
Dr. sc. Tomislav Pavlović govorio je o osobnim i percipiranim preprekama kolektivnom djelovanju, pri čemu su identificirane razlike između pasivnijih i aktivnijih građana, kao i važnost straha od negativnih posljedica u vidu nasilja i reakcija okoline koje mogu utjecati na pojedinčev financijski ili socijalni status.
U četvrtom izlaganju dr. sc. Marina Maglić predstavila je nalaze o tome kako građani razumiju pojam političke ideologije, kako se samopozicioniraju na ideološkim dimenzijama te kako se politička orijentacija odražava u doživljaju motivatora i prepreka za kolektivno djelovanje.
Više informacija o samom projektu dostupno je na stranici projekta MotiKA.