Voditeljica projekta MotiKA dr. sc. Renata Franc predstavila je rezultate o ulozi percepcije proceduralne nepravde kao motivatora različitih oblika političkog sudjelovanja u starim i novim europskim demokracijama (Perceived procedural injustice as motivator of different forms of political participation in European old and new democracies; Franc, Pavlović i Maglić) na petoj međunarodnoj konferenciji Europskog društvenog istraživanja (ESS) održanoj u Lisabonu od 8. do 10. srpnja 2024.
Analiza podataka devetog vala ESS-a, obuhvaćajući sudionike iz 29 europskih zemalja, potvrdila je da su osobe koje percipiraju izraženiju proceduralnu nepravdu manje sklone izlaziti na izbore, dok nije potvrđena povezanost sa sklonošću aktivizmu. Međutim, utvrđeno je da efekti percipirane nepravde ovise o razini unutarnje političke efikasnosti i sklonosti vjerovanju u pravedan svijet, kao i o sociopolitičkom kontekstu.
U slučaju aktivizma, veća percepcija nepravde povezana je s većom sklonošću aktivizmu samo kod pojedinaca umjerenog ili slabog vjerovanja u pravedan svijet, a izražene unutarnje političke efikasnosti. Dodatno, rezultati upućuju da se ovakvi efekti percipirane nepravde na aktivizam javljaju ponajprije u europskim zemljama s dužim iskustvom demokracije, ali ne i u europskim zemljama mlađe demokracije (uključujući Hrvatsku), gdje je kao bitna odrednica aktivizma potvrđena samo kombinacija sklonosti vjerovanja u pravedan svijet i unutarnje političke efikasnosti (pri čemu je veće vjerovanje u pravedan svijet povezano s manjom sklonošću aktivizmu samo kod pojedinaca izražene i umjerene političke efikasnosti).
Kad je riječ o glasanju, u zemljama starije demokracije veća percipirana nepravda povezana je s većom vjerojatnošću glasanja samo u slučaju izraženog vjerovanja u pravedan svijet i niske političke efikasnosti. S druge strane, u zemljama novije demokracije, uključujući Hrvatsku, glasanje je općenito karakterističnije za građane izraženije političke efikasnosti, i to neovisno o percepciji proceduralne nepravde.
Izlaganje dr. sc. Renata Franc izazvalo je zamijećen interes sudionika sesije, kao i pozive na međunarodnu suradnju.