Asistentica Iva Sušilović na skupu Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici predstavila rezultate projekta MotiKA; Osijek, 5.-7. 2. 2026.
Na XI. međunarodnom skupu Osnaživanje potencijala za preventivne aktivnosti u zajednici asistentica Iva Sušilović sudjelovala je poster-izlaganjem na temu „Stavovi o društvenoj pravdi, percipirana bihevioralna kontrola i društvene norme kao prediktori sudjelovanja u kolektivnim akcijama“. Poster je pripremljen u suradnji s voditeljicom projekta MotiKA dr. sc. Renatom Franc, prof. dr.sc. Zoranom Sušnjem te prof. dr. sc. Anom Belajdžić
Posterom je prikazan dio rezultata pilot-istraživanja u kojem je sudjelovalo 214 studenata četiriju hrvatskih sveučilišta, a čiji je cilj bio ispitati međuodnos subskala unutar Ljestvice društvene pravde (Torres-Harding i sur., 2012). Višestrukom regresijskom analizom utvrđeno je da stavovi o društvenoj pravdi, percipirana bihevioralna kontrola te društvene norme značajno pozitivno predviđaju namjere promicanja društvene pravednosti, pri čemu se percipirana bihevioralna kontrola ističe kao najsnažniji prediktor.
Osim znanstvenog doprinosa, dobiveni rezultati imaju bitne praktične implikacije u vidu poticanja građana na kolektivno djelovanje te preuzimanje aktivne uloge u izgradnji vlastitih zajednica i promicanju društvene pravednosti.





