Predstavljanje zbornika 300 GODINA FRANJEVAČKE CRKVE U VUKOVARU; Vukovar, 17. 2. 2025.

Dana 17. veljače 2025. godine u prostorijama samostanske knjižnice franjevačkog samostana i crkve sv. Filipa i Jakova u Vukovaru svečano je predstavljen Zbornik radova pod naslovom 300 godina franjevačke crkve u Vukovaru, od 1723. do 2023. godine. Organizatori događanja bili su Franjevački samostan u Vukovaru i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar

i1i2i3

Zbornik radova nastao je kao rezultat obilježavanja velike jubilarne 300-te godišnjice posvete i polaganja kamena temeljca za crkvu i samostan sv. Filipa i Jakova u Vukovaru, koja je svečano proslavljena 24. lipnja 2023. godine organiziranjem znanstvenog skupa pod istim nazivom koji nosi i zbornik. U organizaciji znanstvenog skupa, pored Franjevačkog samostana u Vukovaru i Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar sudjelovali su i Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski institut za povijest – podružnica za povijest Slavonije, Srijema i Baranje te Državni arhiv u Vukovaru.

Na skupu je sudjelovalo ukupno 27 uglednih govornika iz različitih znanstvenih, visokoobrazovnih, kulturnih i crkvenih institucija i ustanova u Republici Hrvatskoj, a koji su prezentirali ukupno 22 teme, strukturirane u dva uvodna predavanja i četiri sjednice s po pet izlaganja, a među kojima je pet izlaganja imalo uvodni karakter, dok je preostalih 20 priopćenja bilo predstavljeno na četiri sjednice.

Sa spomenutoga skupa u ovome zborniku prezentira se ukupno 15 radova koje potpisuje ukupno 19 autora i koji zajedno daju važan prilog stvaranju sveobuhvatnije slike o dugoj i kontinuiranoj prisutnosti franjevaca u Vukovaru i prije svega njihovu prinosu duhovnom i materijalnom životu i radu vukovarskog vjerničkog puka na prijelazu 17. u 18. stoljeće pa sve do danas.

Svečanosti je nazočio ravnatelj Instituta Ivo Pilar dr. sc. Željko Holjevac koji se obratio nazočnima prigodnim govorom, dok je događanjem moderirala dr. sc. Ivana Bendra, voditeljica Područnog centra Instituta u Vukovaru.

Vijest o predstavljanju Zbornika prenio je 17. veljače i Radio Vatikan (Vatican News) u večernjem programu na hrvatskom jeziku iz pera novinara Nene Kužine.

Zbornik 300 GODINA FRANJEVAČKE CRKVE U VUKOVARU

Područni centar Vukovar

Također provjeri

Predstavljanje prvih knjiga nove biblioteke Instituta Pilar MLADI U DRUŠTVU; Zagreb, 19. 3. 2025.

Institut društvenih znanosti Ivo Pilar organizirao je predstavljanje naslova svoje nove biblioteke MLADI U DRUŠTVU… Pročitaj više o Predstavljanje prvih knjiga nove biblioteke Instituta Pilar MLADI U DRUŠTVU; Zagreb, 19. 3. 2025.