Javno predavanje dr. sc. Danijela Vojaka o povijesti romskog stanovništva na hrvatskim područjima; Zagreb, 1. 8. 2024.

Dr. sc. Danijel Vojak održao je 1. kolovoza 2024. stručno predavanje „Povijest romskog stanovništva na hrvatskim područjima, od doseljavanja do danas“ u Multimedijalnoj dvorani Institua Pilar u Zagrebu. Predavanje je održano kao dio projekta romske nevladine organizacije „Perspektiva“ iz Zagreba “Upoznajmo se – Te Pendžarkeras Amen”, a dr. sc. Vojak istaknuo je u sklopu predavanja rezultate svojeg projekta “Zaboravljena mjesta stradanja nepoćudnih: Genocid nad Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj: istraživanje, memorijalizacija, edukacija“. Iz medija

i1i2i3i4i5i6

Predavanje je organizirano u povodu Međunarodnog dana sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu. Ravnatelj Instituta prof. dr. sc. Željko Holjevac održao je pozdravni govor u kojem je istaknuo usmjerenje Instituta na znanstveno istraživanje različitih aspekata položaja romskog stanovništva na hrvatskim područjima.

Iz medija

– HINA: Predstavljanje projekta ‘Upoznajmo se – Te pendžarkeras amen’, 1. 8. 2024. 
– Nacionalnemanjine.hr: Slavica Šarović, O broju stradalih Roma u Jasenovcu postoje samo procjene, 1. 8. 2024. 
– Phralipen.hr: Matej Čolig, Jezgrovito predavanje o povijesti Roma povodom Samudaripena, 1. 8. 2024. 

– Poster: Javno predavanje dr. sc. Danijela Vojaka o povijesti romskog stanovništva na hrvatskim područjima; Zagreb, 1. 8. 2024.

i1

Projekt Udruge Perspektiva UPOZNAJMO SE – TE PENDŽARKERAS AMEN na kreativan i dosjetljiv način afirmira Rome kao manjinsku zajednicu koja značajno doprinosi i obogaćuje hrvatsko društvo te zaslužuje ravnopravan položaj sa svim drugim zajednicama u društvu. Ta afirmacija Roma doprinosi većem uključivanju Roma u sve pore društva i jačanju njihova sudjelovanja u procesima odlučivanja u društvu. Projekt radi na jačanju pozitivnog imidža Roma u hrvatskom društvu i doprinosi smanjenju njihove stoljetne diskriminacije. Projekt predstavlja romsku kulturu i tradiciju u najboljem svjetlu istovremeno je povezujući s hrvatskom kulturom i umjetnošću. Projekt s jedne strane upoznaje većinsko stanovništvo i druge manjine s romskom kulturom i time doprinosi povezivanju s njom, njezinu upoznavanju i razbijanju predrasuda prema Romima, a s druge strane radi na jačanju romskog identiteta kod pripadnika romske manjine.

Projekt FORGOT-GENROMISC

Također provjeri

Projekt DISINFO klima: Rezultati predstavljeni na petoj međunarodnoj ESS konferenciji; Lisabon, 8.–10. 7. 2024.

Rezultati istraživanja odnosa podržavanja teorija zavjera o znanstvenicima i stavova građana europskih zemalja o klimatskim… Pročitaj više o Projekt DISINFO klima: Rezultati predstavljeni na petoj međunarodnoj ESS konferenciji; Lisabon, 8.–10. 7. 2024.